Cyklistická přilba v obci

Povinnost nosit cyklistickou přilbu v obci je jiná v České republice a jiná v sousední Slovenské republice. Protože je cykloturistika v obou zemích velmi oblíbená, ujasníme si v dnešním článku detaily.

  • Česká republika: ochranné přilby jsou povinné pro cyklisty do 18 let věku v jakémkoliv terénu, tedy i v obci a mimo obec. Děti mladší 10 let smí jet na kolech jen v doprovodu osoby starší 15 let. Osoba starší 15 let může vézt na kole dítě mladší 7 let na speciální sedačce. Jak je patrné ze základního pravidla, všichni jmenovaní musí mít za všech okolností přilbu.
  • Slovenská republika: ochranné přilby jsou povinné mimo obec a pro děti do 15 let i v obci. Navíc jsou pro cyklisty i chodce na Slovensku povinné reflexní prvky na oděvu v případě snížené viditelnosti. Může se hodit i informace, že chodci nesmí používat při přecházení silnice hudební zařízení MP3 apod.

Z uvedeného vyplývá, že jste-li dospělý cyklista, v České republice nemusíte mít podle zákona přilbu, ale na Slovensku mimo obec ano. Důrazně vám však cyklistickou přilbu doporučujeme.

Cyklistické přilby a zákon v okolních zemích

Zajímavé je, že přilby nejsou povinné v sousedním Polsku. Zato tu mohou používat cyklostezky i řidiči mopedů, pokud ovšem nepřekročí rychlost 40 km/h.

Ani v Německu není cyklistická přilba povinná. Děti mladší 8 let zde nemohou jezdit na kole na silnicích a děti do 10 let věku mohou jet po chodníku, ale musí dát přednost chodcům. Na německých cyklistických ulicích (tzv. Fahrradstrase – ulice pro cyklisty, kterou mohou využívat i automobily) se zavádí maximální povolená rychlost 30 km/h pro cyklisty i pro automobily.

V Rakousku je cyklistická přilba povinná pro děti do 12 let.

Samozřejmě ideální je, pokud mají děti i dospělí dobře upevněnou cyklistickou přilbu na hlavě neustále. Tak alespoň nemusíte řešit změny, které nastanou za hranicí o pár kilometrů dál, a navíc jdete příkladem svým dětem.