S přilbou i na koloběžku

Bez přilby se nepouštějte ani na koloběžku. I na ní se dá jet rychle a pády mohou mít fatální následky.

A doporučení se netýká jen dětí, u kterých by přilba měla být již pravidlem. Pokud chcete uchránit vaše dítě před nepříjemnými dopady zranění často až s fatálními následky, je přilba ne povinností, ale úplným základem bezpečné jízdy na jakémkoliv dopravním prostředku.

Na koloběžku by přilbu měli nosit i dospělí. Pokud vyrazíte na dospěláckou koloběžku, zvláště na tu s velkými koly, můžete vyvinout rychlost jako na silničním kole.

Jak je to s rychlostí na koloběžce?

Koloběžka nemá žádné převody, spolehnout se tak musíte na svou sílu, nebo na účinky gravitace. Zvláště s kopce můžete na koloběžce vyvinout rychlost i vyšší než na kole, výjimkou není rychlost přes 70 kilometrů v hodině, až ke stovce. Trénovaní závodníci na koloběžce dokáží ale i po rovince dosáhnout velmi slušné rychlosti až kolem 35 km/h. Běžná rekreační jízda je ovšem při rychlosti kolem 16-18 km/h. I při této rychlosti může pád bolet a přilba vás ochrání před největším zraněním. 

Přilba je pak nezbytným doplňkem při jízdě na koloběžce ve skateparcích a přes překážky. Podle našeho zaměření pak volíme typ přilby. Na rekreační ježdění použijeme běžnou cyklistickou přilbu, na freeride ve skateparcích pak freestyle přilby. Jednu doporučujeme dále v článku.

Tip na přilbu na freestyle koloběžky

Na volné ježdění na hliníkových freestyle koloběžkách oceníte freestyle přilbu s rychlým upínáním a zajímavým designem. Naším tipem je Globber Junior, přilba s jednobarevným designem a zajímavým řešením větracích otvorů, které zajišťují opravdovou pohohu při nošení i v létě. Výhodou je také nastavitelný podbradní pásek a možnost poupravení velikosti pomocí regulačního kolečka na zadní straně helmy. Koupíte v jedné velikosti, ale hned ve čtyřech barevných variantách pro holky i kluky.