Přilby na horské sjezdy na kolech

Horské sjezdy, nebo také traily, jsou čím dál oblíbenější. Přilba je na nich nezbytným bezpečnostním doplňkem. Jakou vybrat a vyplatí se šetřit?

Na horské kolo, zvláště pokud chcete jezdit sjezdy a traily, je potřeba pořídit co nejkvalitnější helmu, která odolá nárazům a navíc vám pomůže k co nejlepším výkonům.

Obecně máte při výběru helmy na kolo čtyři možnosti:

  • silniční helmy
  • MTB helmy
  • BMX helmy
  • sjezdové helmy

Každá má svoje použití, nicméně do horského terénu můžete využít MTB helmy a sjezdové helmy. Ty sjezdové jsou velmi podobné přilbám na motokros, ale k nim se dostaneme.

MTB helmy

Jsou vlastně velmi podobné silničním helmám, mají obdobné schopnosti odvětrávání. Liší se ve tvaru a hlavně v přítomností štítku proti slunci. Mívají robustnější konstrukci a vyšší ochranu týlu. Jsou použitelné v terénu, ale vyrazíte s nimi bez problémů i na silnici.

Helmy na sjezd a freeride

Pokud chcete vyrazit na horské sjezdy (traily), nebo freeridové tratě a myslíte to se sportem vážně, pořiďte si integrální helmu. Vizuálně se velmi podobá moto helmám a hlavně poskytuje maximum ochrany při sjezdech v lesích a na horách. 

Helma na sjezd je velmi robustní, chrání i bradu a více boční části hlavy. Je těžší a má většinou horší odvětrávání. Použitelná je opravdu jen na sjezd a freeride.

Můžete se také setkat s pojmem downhill přilba, který také zahrnuje přilby vhodné na sjezdové tratě. Přilba musí mít výborné tlumící účinky, pokud chcete přilbu nosit i na delší jízdy, jsou nezbytné i odvětrávací otvory. 

Při nákupu vybírejte podle použitého materiálu (základem je EPS), ceny a designu, certifikací. 

Myslete při jízdě na kole hlavně na bezpečnost!